Podzimní beseda s prof. Cyrilem Höschlem

Karlovarský Červený kříž připravil podzimní besedu prof. MUDr. Cyrila Höschla, DrSc., FRCPsych. na téma Je ADHD historické novum? Porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) se zdaleka neomezuje jen na dětství a často může být diagnostikována i v dospělosti. Hlavními charakteristikami ADHD jsou trsy příznaků souvisejících s nepozorností, hyperaktivitou a impulzivitou. Jedním z častých příznaků je také prokrastinace. Zprávy o výskytu ADHD se objevují v písemnictví již od r. 1775. Diagnostika v dnešní podobě se začíná utvářet až ve dvacátém století, od r. 1937 pak víceméně ruku v ruce s léčebným využitím psychostimulancií, jejichž pozitivní účinek byl objeven víceméně náhodou jako vedlejší produkt snahy o zmírnění bolestí hlavy coby nežádoucího účinku kontrastního vyšetření mozku – pneumoencefalografie. Ukazuje se, že některé známky ADHD (dělat si věci po svém, řešit problémy neotřele, rychle měnit tempo, aktivita, netrpělivost, denní snění, fantazie, generování nápadů, impulzy) mohou představovat u nadaných jedinců určitou selekční výhodu v oblastech jako je vůdcovství (někteří američtí prezidenti, Bill Gates), sport (Michael Phelps a Michael Jordan) a tvůrčí činnost (Albert Einstein, Salvator Dalí, Jack Nicholson). Vzhledem k hyperaktivitě a koproláliím v tzv. Basilejských dopisech se řeší i diagnóza včetně ADHD u Wolfganga Amadea Mozarta. V přednášce byly uvedeny jednotlivé argumenty i video ukázky.

Prof. MUDr. Cyril Höschl, DrSc., FRCPsych., je český psychiatr, popularizátor vědy a vysokoškolský pedagog. Po sametové revoluci byl prvním svobodně zvoleným děkanem 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (1990–1997) a v období 1997–2003 pak působil ve funkci proděkana pro reformu studia a zahraniční styky téže fakulty. Od roku 1990 je ředitelem Psychiatrického centra Praha a přednostou Psychiatrické kliniky 3. LF UK v Praze.                                                                                                                                                                        

Beseda se uskutečnila 27. října a zkušeného lektora si přišlo poslechnout více než desítka posluchačů z řad pedagogů a členů ČČK. V průběhu besedy lektor odpovídal na řadu otázek „jak přistupovat k nemocnému ADHD“ či „jsou vhodné nějaké produkty při ADHD.“

Strávili jsme příjemné podzimní odpoledne a budeme se těšit na další spolupráci s panem profesorem, která je předběžně domluvena na jaro 2022.

 

Sdílejte mezi přátelé

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *